Duru Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Kardeşler Arası İletişim ve Kıskançlık

Çocuklarla etkili iletişim; sevgi, ilgi ve güven üçlemesine dayanır. Annelik, doğuştan gelen bir duygu iken, babalık sonradan deneyimle şekillenen bir yaşantının başlangıcıdır. 

Çocuk ve anne arasındaki ilişki, doğum öncesinde göbek kordonu yoluyla başlar, doğumdan sonra ise bu iletişim beraberliğin en yoğun yaşandığı dönem haline gelir. Beslenme saatleri, banyo ve alt değiştirme zamanları, anne ve çocuk arasındaki iletişimin temellerini oluşturur. Bu iletişim ile birlikte ilerleyen duygusal ilişkiler anne-çocuk arasında sağlıklı bağlanma ve güven duygusunu pekiştirir. Baba ise, 0-2 yaş arasındaki bu dönemde anneye, destek olarak rolünü sürdürür.

Anne ve babasıyla kurulan iletişim, her çocuk için çok özeldir ve hayatlarının her döneminde hatırlanır. Bir gün ise, aileye yeni bir üye gelir. Tek çocuk olarak alışkanlıklarını sürdüren ilk çocuğun ve ailenin(diğer aile üyelerinin) düzeni, yeni bir kardeş ile farklılaşır.

Kardeşi doğduktan sonra, çocuğun kardeşine yaklaşımında annenin tutumu önemlidir. Anne iki kardeş arasındaki popüler figürdür. Bu sebeple anne, zaman zaman eşit dağılım yapmak için aşırı çaba sarf eder. Böyle bir dağılımda çocuk eksik bırakıldığı duygusuna kapılabilir. Tam tersine, kaygısız davranan, iletişimde rahat olan, her çocuğa kendini rahat ifade etmesi için ortam tanıyan bir anne, kardeşler arası iletişimde daha başarılı olur.

Tüm bu olgulara rağmen rekabet ve kıskançlık doğal bir durumdur. Kıskançlık, küçük çocuklarda genellikle 2-5 yaş arasında, eve yeni bir kardeşin gelmesinden kaynaklanan duygusal bir deneyimdir. Çocuklar bu duygularını, alt ıslatma, tırnak yeme, biberonla beslenmeye dönme, bebeksi konuşma şeklinde gösterebilir. Bu nedenle çocuğun, kardeşe hazırlık aşamasını tüm belirsizlikleri netleştirerek aşması önemlidir. Kardeş kıskançlığından doğan duygular bazen kardeşe değil, anneye yönelir. Bu duygular, aile tarafından küçümsenmemeli ve hassasiyetle değerlendirilmelidir. 

Kıskançlık, anne-baba sevgisini paylaşmama eğiliminden doğar. Burada önemli olan sevginin eşit olarak paylaşılması değil, bağımsız ve özel olarak sevilme ihtiyacıdır.RANDEVU TALEBİ

Uzmanlarımıza danışmak için gün ve saat belirtebilir, randevu talep edebilirsiniz.

RANDEVU TALEBİ

!
!
!
!
Vazgeç
Alan Seçimi
Danışmak istediğiniz alan için seçim yapınız.
Uzmanlarımıza danışmak için kişisel bilgilerinizi girerek gün ve saat belirtebilir ve randevu talep edebilirsiniz.