Cinsel Sorunlar

Cinsel Sorunlar

Cinsel problemlerin yüzde 1 gibi çok küçük bir oranı fiziksel kaynaklı iken geriye kalan rahatsızlıkların tümü psikolojik sebeplere dayanmaktadır. Çoğu zaman kadın ve erkekler bu problemleri yadsımakta ve sorunlarına çözüm yolu bulmakta zorlanmaktadırlar. Bazı durumlarda ise çiftler sorunlarının çözüm yolunu, kime başvuracaklarını bilememektedirler. Karşılaşılan sorunlar bireysel olsa da genel duruma baktığımızda sebepler genellikle baskıcı ortamda yetişme, geçmişte yaşanan kötü deneyimler, sağlıklı bilgi edinememe gibi temel bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Yaşanılan ortamın sosyo-kültürel niteliği sebebiyle sorunlarını konuşamayan kadınlar yaşadığı cinsel sorunlarla da hayatını devam ettirebilmekte olduğu için sadece eşinin ihtiyaçlarını karşılayarak kendi ihtiyaçlarını ve rahatsızlıklarını geri planda tutmaktadırlar.

Cinsel isteksizlik ve soğukluk erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bunun bir çok sebebi olmakla birlikte kadının eşine karşı duyduğu sevgi, sevilme, beğenilme duygusu gibi bir çok duygusal bileşenle doğru orantılıdır.

Evlilik ilişkisinde cinsellik dışında fazla problem yaşamayan çiftler bu problemlerini çözmekte geç kalırlarsa cinsel problemleri diğer sorunlarını da tetikler. Cinsel problemlerin çözümü aşamasında kişinin psikolojik olarak bu problemlerinin farkında olması çözümü için istekli olması, hazır olması çok önemlidir.

Cinsel problemlerini yadsıyarak çözüm yolu aramayan, arayamayan, bu sorunlarla yaşamaya devam eden kadınlarımızın bu sorunlardan kaynaklı  fiziksel problemleri genellikle çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, karın ağrısı, bayılma, mutsuzluk, hayattan zevk alamama, halsizlik şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemler;

 • Vajinismus
 • Cinsel tiksinti
 • Cinsel isteksizlik
 • Orgazm problemleri

Erkeklerin cinsel problemlerini kabullenmesi ve çözüm yollarını araması erkek egemen toplumlarda daha zor olmaktadır.

Erkeklerde en sık rastlanılan cinsel problemler ise;

 • Erken boşalma
 • Sertleşme problemleri
 • Cinsel isteksizlik

Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kişilerin sağlıklı bir hayat sürmesi aynı zamanda cinsel hayatlarında da mutluluğu getiren temel etmendir. Genel sağlık durumları stabil olmayan kişilerin cinsel sorunları yaşamalar ise kaçınılmazdır. Cinsel problem yaşayan kişilerin bu durumu kabullenerek çözüm yolu araması belki de belki de küçük bir tedavi süreciyle bu kişilerin mutluluğu yakalamaları mümkün olacaktır.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış uzman kişilerce bireylerin yada çiftlerin yaşadıkları cinsel sorunların altında yatan nedenleri bulmaları ve sağlıklı bir cinsel yaşam kurma konusunda farklı teknikler kullanarak sorunun çözülmesi konusunda çiftlere yardımcı bir alandır.


İlgili Hizmetler

 • Cinsel Sorunlar

  Cinsel problemlerin çok küçük bir kısmı fiziksel kaynaklı iken çok yüksek bir oranda ise cinsel sorunlar psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır.

 • Vajinusmus

  Vajinismus, ilişki öncesi ön sevişme sürecinde bir problem olmamasına rağmen penis ile vajina birleşmesi (penetrasyon) anında kadının istem dışı verdiği korku, kasılma, kaçınma tepkisi sonucu birleşmenin olamaması durumudur.

 • Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

  Kadınlarda cinsel isteksizlik seyrek olarak bazı fizyolojik sebeplere dayanabilir.

 • Erkeklerde Erken Boşalma

  Erkeklerde en çok karşılaşılan problem kontrolsüz boşalma, toplumda yaygın olarak kullanılan ifade ile "erken boşalma" dır.