Bulimiya Nervoza

Bulimiya Nervoza

Bulimia Nervoza, önce aşırı yemek yeme ve sonrasında ise kusma gibi kilo alımını önleyen davanışlarla karakterize bir tür yeme bozukluğudur. Toplumda %1-2 oranında bulimia hastası vardır ve bunların %80’i ise kadındır. Bulimia Nervoza ergen ve genç kadınlarda görülür. Hastalığın gelişmesine sebep olan faktörler ise, depresyon ve kaygı bozuklukları, travmatik olaylar, aşırı stres, çok sık yapılan diyetler, genetik faktörler ve hormonlar olabilir.


İlgili Hizmetler

  • Anoreksiya Nervoza

    Anoreksiya Nervoza hastalığı zayıf olmak konusunda aşırı takıntıya sahip olan genellikle 12-20 yaş aralığındaki genç kızlarda görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Anoreksik hastalar çok az uyumalarına rağmen oldukça aktiftirler.

  • Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

    Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu; fiziki olarak açlık hissedilmemesine rağmen aşırı ve kontrolsüz bir şekilde yemek yeme sonrasında kendinden iğrenme ve depresif davranışlarla karakterize bir yeme bozukluğu hastalığıdır.

  • Bulimiya Nervoza

    Bulimia Nervoza, önce aşırı yemek yeme ve sonrasında ise kusma gibi kilo alımını önleyen davanışlarla karakterize bir tür yeme bozukluğudur. Toplumda %1-2 oranında bulimia hastası vardır ve bunların %80'i ise kadındır.