Evlilik ve Cinsel Terapi / Vajinusmus

Vajinusmus

Vajinismus, ilişki öncesi ön sevişme sürecinde bir problem olmamasına rağmen penis ile vajina birleşmesi (penetrasyon) anında kadının istem dışı verdiği korku, kasılma, kaçınma tepkisi sonucu birleşmenin olamaması durumudur. Kadının verdiği bu istem dışı tepki iradi olarak kontrol edilemez. Sonuç olarak tüm denemelere ve çabalara karşın tam olarak sağlıklı bir birleşme yaşanamaz.

Burada kadın cinsel birleşmeyi istemesine rağmen kadının elinde olmadan iradesi dışında ilişki anında kasılması, partnerini itmesi bacaklarını kapatarak eşinden uzak durması durumu söz konusudur.

Vajinusmus, temelde ağırlıklı olarak kadındaki farklı psikolojik sorunların yansımasıdır. Vajinusmus sorunu ile yaşayan kadın aynı zamanda özgüven sorunu yaşar, kendisinin diğer kadınlardan farklı olduğu veya eşinin kendisine uygun olmadığı gibi düşüncelere kapılabilir.

Gerçek sorunlar ise aslında kadındaki cinselliğe dair yer etmiş korkulardır. Kadınların çocukluğunda aşırı tutucu ve kapalı ailelerde büyümüş olmaları, erkeklerin her an kendisine zarar vereceği düşüncesi, onları namusuna zarar verme potansiyeli olan varlıklar olarak görüyor olmaları, ilk geceye ait kaygıların yoğun olarak yaşanması, kişinin geçmiş öyküsünde cinsel taciz ve istismarın olması vajinusmusun altında yatan sebepler olabilir.

Geçmiş öyküsünde cinsel olarak kötüye kullanma taciz v.b durumların olması kadınlarda görülen vajinismusun başlıca nedenlerindendir. Türkiye’de görülme sıklığının her on kadında bir olduğu düşünülmektedir. Bu şikayetlerle kurumlara baş vuran kişilerin bazı ortak özellikleri olduğu dikkat çekmektedir.

Cinsel terapilerde tüm bu veriler ışığında kişiden alınan detaylı cinsel öykü ile durum değerlendirilmesi yapılarak bir tedavi planı çıkarılır. Her iki eş ile yapılan görüşmelerde tedavi aşamalı olarak ve hiç bir baskı unsuruna izin vermeksizin yapılır ve kadının sağlıklı bir cinsellik yaşaması sağlanır.

Terapinin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden gerekli olduğu süre kadar terapiye devam edilir ve zihindeki tüm rahatsız edici atıkları temizleyip rahatlamış olarak kişinin cinselliğini yaşaması sağlanır.